“Ş. Karaağaç, Senirkent,Uluborlu, Gelendost ve Yalvaç Devlet Hastanelerimizde UZMAN DOKTOR YOK”

26 Kasım 2021 17:10

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe üzerine yoğun görüşmeler sürüyor.
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur'un Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı bütçesi üzerine yaptığı konuşmada;

Türkiye sınav döneminde, milletimizin sabırla sınandığı bu dönemde kaygı dağ oldu, en büyük kaygı da sağlık. Sağlık açısından büyük bir sınav verdiğimiz bir dönemdeyiz.
Aşılar sayesinde her ne kadar normal sayılabilecek bir hayata yavaş yavaş dönsek de görmezden gelinen bir gerçek var. Salgın tüm hızıyla sürüyor. 200 canımız gidiyor her gün.
Bu verilerin gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz, çünkü dünyada vaka ölüm oranı dünyada %2 iken bizde %0.9.
Bu farkı neyle açıklıyorsunuz Sayın Bakan?
Dünya'da kimsenin kullanmadığı, aylarca vatandaşlarımıza verdiğiniz, sonra vazgeçtiğiniz Hidroksiklorikin ilacıyla değil sanırım.
18 yaş üstü nüfusumuzun %20'si hala aşılanmamış durumda. Dünyada aşılamaları tamamlamada 68.'yiz.
Siz Eylül'de, hastaneye yatışların %83'ü aşıları tamamlanmamışlar, ölümlerin %90'ını da aşısızlar dediniz, sahadan da aldığımız bilgiler bu yönde.
Ben size bu verileri, geçen Ağustos ayında sormuştum, ancak cevap vermediniz. Halbuki o zaman halkı aşı olmaya teşvik için bu veriler paylaşılmalı ve kampanya sürdürülmeliydi, geç kaldınız.
Aşılama kampanyası neden durdu Sayın Bakan?
Herkesi aşılamak için ne düşünüyorsunuz, ne yapacaksınız?
Sinovac aşılarının pek de bir işe yarmadığı kısa zamanda anlaşıldı. Çin'den sipariş edilen ve bize ulaşmayan 75 milyon doz aşıya ne oldu, bilgimiz hala yok.
Biontech aşılarının etkinliğinin 6. aydan itibaren düştüğüne dair çalışmalar var ve 3. Doz uygulamasına geçen, ABD, İsrail, İngiltere gibi ülkeler var.
Bizim bu yöndeki programımız nedir?
Yeteri kadar aşı sipariş ettik mi? İlk Biontech aşısı olanların 6. Ayları dolmaya başladı.
Aşı olduğu için eskisi gibi önlem almayan pek çok vatandaşımız var, aşılama yetişmezse salgında 5. bir pik görmek durumunda kalabiliriz.
Hayatı normalleşmeyen ve artık unuttuğunuz meslektaşlarımızı hatırlatmak istiyorum; Covid birimlerinde ve yoğun bakımlarda çalışan fedakar sağlıkçılarımız. Onlar hala yakın temastalar. Hala o kıyafetlerin içinde saatlerce nefer almadan çalışıyorlar, virüse maruz kalmaya devam ediyorlar.
Covid-19'un meslek hastalığı sayılması gerektiğini defalarca söyledik ancak dikkate almadınız, almayı düşünüyor musunuz Sayın Bakan?
Bugün 508 sağlık çalışanımız Covid'den dolayı hayatlarını kaybetti. Ön cephede bizler için savaşan, sağlık şehitlerimize meslektaşları olarak neden sahip çıkmıyorsunuz Sayın Bakan?
Salgınla mücadelede ön saflarda olan sağlık çalışanlarımızın gelirlerine yönelik kayda değer iyileştirme yapılmadı, verilen ek ödemeler zaten çok yetersizdi.
Çok yoğun mesailerde çalışan sağlıkçılarımız var.
2 gün içinde 36 saat çalışmak zorunda kalanlar var. Ve bu çalışma insanlık onuruna yaraşmaz.
Performans sistemi, sağlıkçılarımızı tüketiyor ve hastalara yeteri kadar vakit ayıramıyorlar, özen gösteremiyorlar.

Bunun karşısında bir de sağlıkta şiddet hala sağlıkçılarımızın can güvenliğini tehdit ediyor. Bir türlü mücadele etme kararlılığı göstermediğiniz bir konu bu.
Salgının pençesinde idik ama Aralık 2020'den bu yana hiç sağlık çalışanı atamadınız.
Bütün bunların yanında hala 39 branşta 800 bine yakın sağlık çalışanı atama bekliyor. Yeni mezunlarla 1 milyona çıkacak.

Bu haber 81 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...