“Antalya´ya gelen 15 Milyon Turistin 1 Milyonunu Isparta´ya almak için çalışıyoruz”

27 Mayıs 2022 16:13

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde Antalya, Isparta ve Burdur illerini kapsayan Oda, Borsa, SİAD'lar, Valilikler, Belediyeler, Üniversiteler gibi kurumlar ile sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen Batı Akdeniz Ticaret Buluşması'nın ilki Antalya Fuar Merkezi'nde yapılıyor.
'Birlikten Güçlü Ticarete' sloganıyla düzenlenen Ticaret Buluşması'nın açılışına Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Burdur Valisi Ali Arslantaş, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Tuncer ve üç ilin oda, borsa, esnaf odaları, SİAD başkanları ile iş dünyasından çok sayıda katılım oldu. Açılışa ITSO Başkanı Mustafa Tutar, Borsa Başkanı Ahmet Adar ve yönetim kurulu üyeleri de katıldı.
Açılışta konuşan ATSO Başkanı Davut Çetin, Batı Akdeniz Ticaret Buluşmasına, 3 yıl önce karar verdikleri ve pandemi nedeniyle erteledikleri buluşmayı büyük bir destekle gerçekleştirdiklerini kaydetti. Büyük buluşmanın bölgeye ve üyelerine hayırlı olmasını dileyen Çetin, "Ekonomide ciddi sorunlarımızın olduğu açıktır. Yüksek enflasyon birçok sektörü hem durgunluk hem de girdi maliyetleri yönüyle zorlamaktadır. Vergi reformu, kayıt dışı ile mücadele, enflasyonla mücadele programı gibi konularda ilerleme kaydedilmesini ümit ediyoruz. Gerek bu sorunları gerekse Antalya limanı, lojistik merkez ve kamu yatırımı taleplerimizi borsalarımız ve odalarımızla, SİAD'larımızla çalıştık ve bir dosya hazırladık. Bunları hep birlikte Ankara'da bakanlarımız ve milletvekillerimizle yapacağımız toplantıda konuşacağız" diye konuştu.
"Katkı sağlamaya devam ediyoruz"
Çetin, bütün sorunlara rağmen, bölge ekonomisinin ve sektörlerin gelişmesi için çalışmaya devam ettiklerinin altını çizdi. Eğitimden istihdama, inovasyon ve startup desteklerine, turizm tanıtımından kültür ve sanata kadar her alanda proje ürettiklerini kaydeden Davut Çetin, "Tarımda ve sanayide URGE projeleri, sağlık turizmi, dijital dönüşüm, çevreci dönüşüm gibi her konuda çalışıyoruz. Bugün de bölgesel ticaretin gelişmesi için bir araya geldik. Batı Akdeniz Ticaret Buluşmalarını, Networking ve B2B görüşmeleri, Devlet Destekleri Zirvesi, Santek Yat İmalat Sektörü Buluşması, E-Ticaret Sokağı ve söyleşilerle 5 ayrı alanda büyük bir şenlik şeklinde planladık" dedi.
"Antalya alımlarının yüzde 2'sini Burdur ve Isparta'dan yapıyor"
Buluşmanın birinci hedefinin, bölge ticaretini geliştirmek olduğuna değinen Çetin, "Girişimci Bilgi Sistemi'ne göre, Antalya alımlarının yüzde 37'sini Antalya'dan, yüzde 2'sini Burdur ve Isparta'dan yapmaktadır. Burdur firmaları, alımlarının yüzde 29'unu Burdur firmalarından yüzde 13'ünü Antalya ve Isparta'dan yapmaktadır. Isparta firmaları alımlarının yüzde 24'ünü Isparta'dan, yüzde 12'sini Antalya ve Burdur'dan yapmaktadır. Bunun bir nedeni iş insanlarımızın bölgemizin bütün firmalarını tanımamasıdır. Çünkü artık herkesin herkesi tanıdığı küçük şehirler değiliz. Her gün yeni firmalar kuruluyor, ürünler değişiyor, herkesi tanımaya, ne üretip ne sattığını öğrenmeye zaman yok" ifadelerine yer verdi.
Networking dışında üç farklı alanda B2B görüşmelerinin yapılacağını aktaran Çetin, bölgenin bilişim firmalarını tanımak isteyenler bir salonda buluşacağını ve turizm, gastronomi firmalarının üretici firmalarla buluşacağını belirtti. Bu ilk buluşmanın ardından oda ve borsalarla İhracatçılar Birliğiyle, SİAD'larla, esnaf odasıyla kalıcı ticaret ağları oluşturacaklarının altını çizen Çetin, sektör içi ve sektörler arası ticaret kümelerini gerek elektronik ortamda gerekse fiziksel olarak sürekli hale getireceklerini kaydetti.
"Her yıl büyüyecek"
E-ticaret etkinliğine de değinen
Çetin, burada pazar yerlerinin girişimcilerle buluştuğunu aktardı. Birlikten güçlü ticarete hedefinde bugün ilk adımı hep birlikte attıklarını işaret eden Çetin, "Bir şehrin, bir ülkenin kalkınmasında en büyük faktörlerden birisi sosyal sermayedir, yani birlikteliktir, işbirliği kültürüdür. Biz bu birliktelikle bölgemizin sosyal sermayesini güçlendirmiş oluyoruz. Burada yeni ticaret anlaşmalarına imza atacağız, yeni ortaklıklar doğacak, yeni yatırımlar ve istihdam fırsatları bulunacak, işletmelerimiz kazanacak, bölgemiz zenginleşecek. Batı Akdeniz Ticaret Buluşmalarının her yıl güçlenerek büyüyeceğine ve Antalya,
Burdur ve Isparta'mıza yeni ufuklar açacağına inanıyorum" değerlendirmelerinde bulundu.
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, önemli bir turizm potansiyeline sahip olan Antalya'nın sanayi yatırımları açısından da desteklenmesi gerektiğini belirtti. Ülke sanayisinin daha gelişmesine katkı sağlayacak her çalışmayı desteklediklerinin altını çizen Büyükdede, "Son zamanlarda yabancıların Bakanlığımıza müracaat ederek Katamaran yatların yapılması için bizleri zorladıklarını biliyoruz.
Bu sektör Antalya'da büyük bir gelişim gösteriyor. Antalya Avrupa pazarında Yat üretiminde önemli bir söz sahibi.
Ama bu
sektördeki motor, elektronik bölümünde biraz daha yol almamız gerekiyor.
Her kesimden üreticilerin tedarikçilerin karşı karşıya kaldığı sorunların çözülmesini sağlayacak buluşmanın yapılmasına emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
"BİRBİRİMİZDEN GÜÇ ALIYORUZ"
Antalya Valisi Ersin Yazıcı ise bu üç şehrin tarihten beri birlikteliklerinin hiç bozulmadığını belirterek, "Isparta ve Burdur'dan aldığı güçle turizmde de bu hale geldi. Biz, 'Komşu komşunun külüne muhtaçtır' sözünden yola çıkarak, Antalya olarak, Isparta ve Burdurlu kardeşlerimizle bu yolculukta beraberiz. 3 şehir turizmde uluslararası yolculuğu birlikte yapıyor. Birbirimizden güç alıyoruz. Ticaret buluşmalarıyla bu daha da ivme kazanacak, birlikten kuvvet ve bereket doğar" dedi.
“AYNI BAHÇEDE OLMAK İSTİYORUZ”
Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, “Bizler yıllardır üç il, Batı Akdeniz olarak birçok mücadele verdik. Beraber büyümek için birçok çalışma yaptık. Güzel çalışmalara da imza attık ancak bu çalışma daha bir farklı, daha bir güçlü ve birbirimizi daha iyi anlayabilmemizi sağlayacak bir çalışma.
Isparta olarak tarım ve turizmde ülkemize hizmet eden bir iliz.
Elmada
Türkiye birincisi, şeftali, kiraz, kayısıda en güzel üretimlere sahibiz. Antalya, daha çok ürünlerimizi burada değerlendirmek bizim için çok önemli. Gül ve lavanta turizminde önemli yerlere geldik. Sadece lavanta fotoğrafı çektirmek için gelen turist sayısı
1.2 milyon, ama Antalya'ya gelen 15 milyon turistin 1 milyonunu alamıyoruz. Antalya'nın arka bahçesi değil de aynı bahçenin içinde olarak şehirlerimize hep birlikte hizmet etmek istiyoruz" dedi.
HABER
MERKEZİ

Bu haber 64 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...