“Hanımefendilerin ortaya koyduğu el işleri, göz nurları bizim için çok büyük değer taşıyor”

2 Haziran 2023 16:19

Isparta Halk Eğitim Merkezi tarafından Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri kapsamında yıl sonu el sanatları sergisi düzenlendi.
Isparta Belediyesi Kültür Merkezinde düzenlenen yıl sonu sergisinin açılışı Vali Aydın Baruş ve eşi Nagihan Baruş 'un katılımıyla gerçekleştirildi. Sergide resim, çini, seramik, tezhip, tekstil gibi birçok alanda ortaya çıkarılan yüzlerce eser sergileniyor.
Kurdele kesimi öncesindeki konuşmasında kadınların ortaya koyduğu eserlerin büyük bir değer taşıdığına vurgu yapan Vali Baruş, “Hayat boyu öğrenme faaliyetleri kapsamında Halk Eğitim Merkezlerimiz tarafından düzenlenen kurslar sonucunda özellikle hanımefendilerin ortaya koyduğu sanat eserleri, el işleri göz nurları bizim için çok büyük değer taşıyor. Kadınların hayatımıza getirdiği renk takdire şayan, bundan her zaman övgüyle bahsediyoruz. Eğer kadınlar olmasaydı hayatımızda renk, ruhumuza hitap eden güzellikler olmazdı. Bunu birçok kez ifade ettim. Bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sanatsal eserler ortaya koymada insan ruhunu dinlendiren güzellikleri ifade etmede, çok değişik sanat dallarını ustalıkla kullanmada kadınlarımızın gösterdiği başarı gerçekten her türlü övgüye değer. Onun için bu sergiye katkıda bulunan tüm kadınlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Ellerine sağlık. Allah emeklerini zayi etmesin. Onlar hem bu güzel eserleri kendi evlerinde değerlendirme, kendi çocuklarının hayatlarına kazandırma ve aile ekonomisine katkıda bulunma anlamlarında çok önemli katkılarda bulunuyorlar. Yine burada arkadaşlarımızın düzenlediği bir köşede depremzedelere yardım için bazı eserlerin hediye edilmesi çok anlamlı geldi. Hepsinden Allah razı olsun, emeklerinden Allah razı olsun. Bu düşünceli davranışlarından dolayı kadınlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Bu serginin ilimiz için, ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Birazdan bu güzelliklere şahit olacağız. Bu estetik eserlere sahip şahitlik edeceğiz. Ben tekrar bu sergiye katkıda bulunan tüm hanımları tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Açılışın ardından stantları tek tek gezerek kursiyer ve öğreticilerden eserler hakkında bilgi alan Vali Baruş ve eşi Nagihan Baruş sergide emeği geçen herkese teşekkür etti.
Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından 2022 yılı Ocak- Aralık ayları arasında düzenlenen bin 983 kursta 40 bin 609 kursiyer, 2023 yılı Ocak-Haziran ayları arsında düzenlenen bin 233 kursta ise 23 bin 736 kursiyer eğitim öğretim faaliyetlerine katıldı.

Bu haber 309 kez okunmuştur.
  Yükleniyor...